Cięcie krzewów Rzeszów Przycinanie krzewów Rzeszów

 CIĘCIE KRZEWÓW

 
       Piękny i zadbany ogród to efekt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, o których warto pomyśleć wczesną wiosną. Pierwszą czynnością, którą należy zaplanować już w marcu jest cięcie krzewów ozdobnych. Należy jednak pamiętać, aby wykonywać je tylko w sytuacjach uzasadnionych i koniecznych, gdyż nie wszystkie rośliny tego wymagają. Nieprawidłowo przeprowadzona pielęgnacja może przynieść więcej szkody niż pożytku, doprowadzając do trwałych uszkodzeń, a nawet obumarcia rośliny. 
 
    Cięcie krzewów wykonujemy w kilku przypadkach: 
gdy chcemy ukształtować pokrój,
ograniczyć wzrost rośliny
odmłodzić stare egzemplarze
prześwietlić koronę
usunąć suche, złamane lub chore pędy – cięcie sanitarne
 
Terminy cięcia krzewów
Cięcie krzewów wykonywać możemy praktycznie przez cały rok, pamiętając o pewnych ograniczeniach dotyczących wymagań poszczególnych grup i gatunków roślin.
 
Krzewy iglaste i zimozielone
     Tę grupę roślin tniemy sporadycznie, gdyż większość gatunków nie posiada zdolności odrastania z pąków śpiących. W przypadku konieczności przeprowadzenia cięcia, wykonujemy je pod koniec okresu spoczynku lub po zakończeniu wegetacji.
Wyjątkiem w tej grupie są cisy i żywotniki, które wykorzystuje się m.in. do tworzenia formowanych żywopłotów. Dobrze znoszą cięcie, co prowadzi do ich rozkrzewienia i zagęszczenia.
 
Krzewy kwitnące na pędach jednorocznych
       W tej grupie znajdują się takie krzewy jak: budleje, tawuły japońskie, róże, jaśminowce, hortensje bukietowe, żylistki. Tniemy je wczesną wiosną, co sprzyja zagęszczeniu pokroju poprzez wzrost młodych pędów. Pobudza to rośliny również do obfitego kwitnienia.
 
Krzewy kwitnące na pędach dwuletnich (zeszłorocznych)
Cięcie przeprowadzamy po zakończeniu kwitnienia, usuwając najstarsze pędy i kształtując pokrój krzewów. Dotyczy to m.in.: pigwowców, forsycji, tawuł kwitnących wczesną wiosną, migdałka czy tamaryszka.
 
 
 
 
Jeśli są Państwo zainteresowani naszą ofertą, zapraszmy do zapoznania się także z poniższymi informacjami: 
 

 

 

Skontaktuj się z nami

OGRODY Barbara Wacławska
Ładna 2
35-326 Rzeszów
podkarpackie

NIP 813-331-26-07

Adres email:

tel./fax +48 17 857 57 40
tel. kom. +48 600 217 152