Przycinanie żywopłotów Rzeszów Cięcie żywopłotów Rzeszów

CIĘCIE ŻYWOPŁOTÓW  Ciekawym urozmaiceniem ogrodu jest zastosowanie strzyżonych form roślin, które mogą przybierać postać brył geometrycznych lub żywopłotów stanowiących przesłonę przed sąsiadami lub pomiędzy poszczególnymi wnętrzami ogrodu.


   Żywopłoty prowadzić można zarówno z krzewów iglastych, jak i liściastych, w sposób formowany lub bardziej swobodny. W obu przypadkach celem jest uzyskanie zwartej i zdrowej ściany. Jednak aby uzyskać pożądany efekt, należy pamiętać o odpowiednio przeprowadzanym cięciu. Do kształtowania żywopłotu używać można sekatorów, nożyc ręcznych specjalnie do tego przystosowanych lub nożyc spalinowych czy elektrycznych.

Żywopłot formowany z roślin liściastych


    W pierwszym roku po posadzeniu żywopłotu z takich roślin jak: ligustr, irga, porzeczka alpejska czy grab, należy pamiętać aby pędy radykalnie przyciąć na wysokość 10-15 cm, co pobudzi rośliny do lepszego krzewienia się tuż nad ziemią. W przypadku sadzenia wiosennego rośliny tniemy tuż po posadzeniu, natomiast sadząc jesienią zabieg ten przeprowadzamy pod koniec marca.
    W drugim roku cięcie żywopłotów przeprowadzamy wczesną wiosną, przed rozwojem liści, skracając pędy na wysokość 20-30 cm. Takie silne cięcie jest niezbędne, jeżeli chcemy uzyskać gęsty i zwarty żywopłot od samej ziemi.
W następnych latach cięcie przeprowadzamy na podstawie obserwacji. W momencie gdy stwierdzimy że wiosenny przyrost jest już zakończony. Najlepszym terminem jest czerwiec lub lipiec. Ciąć można również wczesną wiosną przed rozwojem liści oraz w sierpniu, usuwając nadmiernie wyrosłe pędy. Podczas cięcia żywopłotów ważne jest utrzymanie odpowiedniego kształtu, który powinien przypominać trapez, szerszy u podstawy i zwężający się ku wierzchołkowi. Zapewni to odpowiednie doświetlenie krzewów od samego dołu. Cięcie przeprowadzamy 2-3 razy w roku, skracając nowe przyrosty o 1/2 lub 2/3 długości, rozpoczynając od góry żywopłotu, a następnie przycinając boki.

Żywopłot formowany z roślin iglastych i liściastych zimozielonych


    W pierwszym roku po posadzeniu roślin z tej grupy nie przycinamy. Podobnie w drugim roku krzewy zimozielone nie wymagają cięcia oraz iglaste o pokroju kolumnowym. W przypadku pozostałych form wskazane jest cięcie nowych przyrostów, tak aby roczny przyrost nie był większy jak 5-10 cm.
Żywopłoty iglaste np. z cisa, żywotnika, jałowca, możemy ciąć wiosną przez rozpoczęciem wegetacji lub latem, ale nie później niż w połowie sierpnia, gdyż młode przyrosty muszą zdrewnieć przed nadejściem zimy. W przypadku wykonania cięcia wiosennego, konieczne będzie przeprowadzenie również cięcia w lipcu, w celu wyrównania nowych przyrostów. Najlepiej do tego celu używać nożyc żywopłotowych, gdyż nie ma konieczności przyglądania się
    W przypadku żywopłotów z roślin liściastych zimozielonych np. bukszpanu, laurowiśni, cięcie wykonujmy wczesną wiosną i drugi raz w czerwcu, skracając młode przyrosty o 1/2. Zbyt późno wykonane cięcie letnie może doprowadzić do przemarznięcia niezdrewniałych pędów lub całej rośliny. Żywopłoty z roślin o drobnych liściach tniemy nożycami do żywopłotu, natomiast np. z laurowiśni za pomocą sekatora ręcznego, aby nie uszkodzić blaszek liściowych.

 

Jeżeli są Państwo zainteresowani naszymi usługami, zapraszamy do zapoznania się z następującymi artykułami:

 


 

Skontaktuj się z nami

OGRODY Barbara Wacławska
Ładna 2
35-326 Rzeszów
podkarpackie

NIP 813-331-26-07

Adres email:

tel./fax +48 17 857 57 40
tel. kom. +48 600 217 152