Niwelacja terenu Rzeszów Wyrównywanie terenu pod trawnik Rzeszów Zakładanie trawnika z rolki Rzeszów Trawnik z rolki Rzeszów

 

ZAKŁADNIE TRAWNIKA

 

 

Marzeniem każdego właściciela domu jest posiadanie gęstego i żywozielonego trawnika, rodem z angielskich ogrodów. Marzenie to można spełnić zakładając trawnik z siewu, wymagającysporych nakładów pracy i czasu, lub też rozkładając go z rolki. W obu przypadkach należy wykonać kilka podstawowych i zarazem bardzo ważnych czynności.

 Niwelacja terenu

 

Pierwszym etapem prac jest dokładne oczyszczenie terenu z zanieczyszczeń komunalnych i pobudowlanych, pozostałych po budowie domu. Należy również usunąć kamienie i istniejące chwasty. W tym celu wskazane jest opryskanie terenu pod planowany trawnik środkiem chwastobójczym np. Roundup. Czynność tą należy wykonać w dzień bezwietrzny, gdy temperatura powietrza przekracza 15°C. Dopiero po upływie 14 dni od daty oprysku, gdy chwasty zostaną spalone, można przystąpić do dalszych prac nad zakładaniem trawnika. Cały teren należy dokładnie spulchnić glebogryzarką, a następnie wygrabić resztki roślinne i wydobyte z ziemi kamienie, które mogą w przyszłości utrudnić nam korzystanie z trawnika. Ważną czynnością jest dowiezienie i rozplantowanie urodzajnej ziemi, bez której trudno będzie uzyskać oczekiwany efekt, gęstej i zdrowej murawy. Po wyrównaniu ziemi do planowanego poziomu terenu, należy całość zagęścić wałem i ponownie wyrównać w celu zniwelowania ewentualnych nierówności. Niwelacja terenu to czynność, która pozwala nam przygotować teren przed posianiem trawnika. Na tak przygotowanym podłożu możemy zacząć wysiew nasion lub rozkładanie trawnika z rolki. 

 Przygotowanie podłoża pod trawnik

 

Zakładanie trawnika z siewu możliwe jest w terminie od marca (gdy ziemia rozmarznie, a temperatura osiągnie 5ºC) aż do października, przy odpowiedniej wilgotności podłoża. Nasiona wysiewamy w ilości 3-4 kg / 100 m2, w zależności od wybranej mieszanki trawnikowej i sposobu siewu. Siew przeprowadzamy krzyżowo, ręcznie lub za pomocą siewnika, lekko zagrabując powierzchnię ziemi, a następnie wałując teren w celu przyciśnięcia nasion do podłoża. Na końcu całość obficie podlewamy rozproszonym strumieniem wody tak, aby nie doprowadzić do przemieszczenia się nasion. Ważne jest, aby utrzymywać stałą wilgotność podłoża, dzięki czemu trawnik wzejdzie szybko i równomiernie, a trawa będzie zielenić się już po dwóch tygodniach.

 

Rozkładanie darni

 

W przypadku trawnika z rolki efekt jest natychmiastowy, który uzyskujemy dzięki ułożeniu gotowych pasów gęstej darni. Na idealnie przygotowanym i wyrównanym podłożu rozkładamy kolejno jeden pas darni do drugiego, dociskając je ściśle do siebie. Po rozłożeniu wszystkich rolek, murawę należy zwałować zgodnie w kierunkiem rozwijania rolek i bardzo obficie podlać. Podlewanie należy powtarzać codziennie lub dwa razy dziennie, w przypadku wysokiej temperatury powietrza. Nowo rozłożony trawnik musi być cały czas wilgotny, aż do momentu ukorzenienia się darni czyli ok. dwóch tygodni. Dopiero wówczas można ograniczyć intensywność podlewania. 

 

 Efekt końcowy

 

Bardzo ważne jest, aby w okresie ukorzeniania się darni nie dopuścić do jej przesuszenia, ponieważ może to skutkować skurczeniem się poszczególnych pasów, a nawet ich obumarciem. Po upływie ok. 2 tygodni, gdy darń będzie już przekorzeniona z podłożem, a źdźbła trawy osiągną wysokość ok. 10 cm, można wykonać pierwsze koszenie na wysokość ok. 5 cm. 

 

 

Do momentu ukorzenienia się darni czy przez okres ok. 2 tygodni, nie wolno użytkować trawnika, ponieważ może to doprowadzić do przesunięcia się poszczególnych pasów darni oraz powstania nierówności w trawniku.

 

Jeżeli są Państwo zainteresowani ofertami, jakimi są trawniki z siewu oraz trawnik z rolki, zapraszamy do zapoznania się z naszymi poniższymi zakładkami:

 

Skontaktuj się z nami

OGRODY Barbara Wacławska
Ładna 2
35-326 Rzeszów
podkarpackie

NIP 813-331-26-07

Adres email:

tel./fax +48 17 857 57 40
tel. kom. +48 600 217 152