Mikroniwelacja terenu Rzeszów Makroniwelacja terenu Rzeszów

NIWELACJA TERENU

 

 

Niwelacja terenu to pierwsza z podstawowych prac jakie mamy do wykonania na terenie planowanego ogrodu. Należy ją przewidzieć i uwzględnić już na etapie pracy projektowej. To właśnie w projekcie technicznym zostaje ujęte dokładne ukształtowanie poziomów przyszłego ogrodu, ewentualne przesunięcia poszczególnych mas ziemi oraz ilość i miejsce nawiezienia żyznego podłoża.

 

Niwelację terenu możemy podzielić na dwa etap. Pierwszym z nich jest makroniwelacja, polegająca na kształtowaniu terenu przy użyciu ciężkiego sprzętu, takiego jak koparka czy spychacz. Obejmuje ona między innymi ukształtowanie i wymodelowanie skarp, wykopy pod zbiorniki wodne, fundamenty architektury ogrodowej,  a także  dowóz lub wywóz nadmiaru czy też złej jakości ziemi. Często są to najpoważniejsze, najtrudniejsze i kosztowne prace ziemne, zmieniające całkowicie ukształtowanie terenu przyszłego ogrodu i otoczenia domu. Dlatego tak ważne jest, aby niwelację wykonać już na samym początku, zanim jeszcze zaczniemy prace nad nawierzchniami czy nasadzeniami roślin.

 

Drugim etapem jest mniej inwazyjna część prac ziemnych czyli mikroniwelacja. Polega ona na docelowym i ostatecznym wyrównaniu powierzchni przyszłego ogrodu w taki sposób, aby uzyskać efekt zamierzony w wykonanym projekcie ogrodu. Ten etap niwelacji wykonujemy przy użyciu drobnego sprzętu np. mini koparki, mini ładowarki lub też ręcznie. Chodzi o to, aby w jak w najmniejszym stopniu niszczyć strukturę gleby, a prace wykonać precyzyjnie. Ten etap obejmuje rozwiezienie wierzchniej, żyznej warstwy podłoża  bezpośrednio w miejsca przeznaczone pod trawnik i rośliny, a także wyrównanie terenu do ostatecznych poziomów.

 

Niewelacja terenu jest pierwszym etapem przed czynnością jaką jest zakładanie trawnika.
 

Skontaktuj się z nami

OGRODY Barbara Wacławska
Ładna 2
35-326 Rzeszów
podkarpackie

NIP 813-331-26-07

Adres email:

tel./fax +48 17 857 57 40
tel. kom. +48 600 217 152