Rodzaje kamieni wykorzystywane w ogrodzie
Kamień w ogrodzie to naturalny i coraz częściej stosowany budulec na posesjach. Jest eleganckim sposobem na odświeżenie i ozdobienie ogrodu, a jednocześnie uzyskanie równowagi między zielenią, wodą a kamieniem. Jest to jednak bardzo specyficzny materiał, ponieważ łatwo można z jego pomocą odświeżyć ogród, ale równie łatwo ochłodzić i sprawić, że będzie wyglądał nienaturalnie i topornie.
Jeśli decydujemy się na rozwiązanie jakim są kamienie w ogrodzie musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich kolorystykę, powierzchnię, a także na wytrzymałość na ścieranie oraz czynniki atmosferyczne i obciążenia. Obecnie wybierając kamień do ogrodu możemy wykorzystać go w formie naturalnej, jak też rozdrobnionej (jako kostki czy płyty). Wszystko zależy od stylu ogrodu, obecnych w nim elementów trwałych oraz upodobań właścicieli posesji.
Do najpopularniejszych kamieni wykorzystywanych w ogrodzie zaliczamy:
- Granit – jest twardym i wytrzymałym budulcem, który może mieć różnorodną barwę (od czarnej, szarej, przez żółtą, aż po różową). Granit jest kamieniem wysokoodpornym na ścieranie i nasiąkanie, a jednocześnie łatwo się go obrabia. Jest często stosowany w ogrodzeniach, schodach, nawierzchniach, tarasach oraz skalniakach.
- Piaskowiec – to łupliwy, kruchy budulec, który przy odpowiedniej wprawie można dowolnie formować. Piaskowiec jest także mało odporny na ścieranie i nasiąkanie. Do największych zalet zalicza się walory estetyczne i stosunkowo niską cenę. Często wykorzystuje się go do murowanych altan lub murków oporowych.
- Wapień – jego cechą charakterystyczną jest jasny kolor (biały lub szary). Kamień ten jest mało odporny na nasiąkanie czy ścieranie i zwykle wymaga impregnacji. Stosuje się go najczęściej do tworzenia ozdób, murków czy budowy ogrodzeń.
- Kwarcyt – to kamień, który znajduje zastosowanie w budowie ogrodzeń oraz dekoracji oczek wodnych. Może on mieć różną barwę (od szarej, szaroniebieskiej, żółto-czerwoną, brązową). Kwarcyt jest także trwały i odporny na obciążenia.
- Bazalt - ma zabarwienie ciemnoszare lub prawie czarne. Bazalt to skała wytrzymała, odporna na ścieranie i warunki atmosferyczne, ale również trudna w obróbce. Dobrze sprawdza się w budowie różnych nawierzchni.
- Marmur – to skała o białej, szarej lub różowej barwie. Jego głównymi cechami są twardość, wytrzymałość i łatwość w obróbce. Dzięki temu często jest wykorzystywany do budowy nawierzchni, mimo tego że po deszczu jest śliski.
- Serpentynit – to skała o bardzo efektownym wyglądzie. Najczęściej ma zielone zabarwienie i nieregularną, chropowatą powierzchnię. Jest wytrzymały, odporny na działanie promieni UV i nasiąkanie. Obecnie znajduje zastosowanie przy wykonywaniu nawierzchni, dekoracji skarp i oczek wodnych, a także wypełnia się nim kosze i ogrodzenia gabionowe.
Wszystkim zainteresowanym wykorzystaniem kamieni w ogrodzie oferujemy profesjonalne doradztwo, przygotowanie projektów ogrodów oraz wykonanie nawierzchni. Zapraszamy do kontaktu.
Osoby zainteresowane naszą ofertą zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi usługami: