Kamienie w ogrodzie Rodzaje kamieni w ogrodzie Rodzaje kamieni. Projekty ogrodów

 Rodzaje kamieni wykorzystywane w ogrodzie

 
Kamień w ogrodzie to naturalny i coraz częściej stosowany budulec na posesjach. Jest eleganckim sposobem na odświeżenie i ozdobienie ogrodu, a jednocześnie uzyskanie równowagi między zielenią, wodą a kamieniem. Jest to jednak bardzo specyficzny materiał, ponieważ łatwo można z jego pomocą odświeżyć ogród, ale równie łatwo ochłodzić i sprawić, że będzie wyglądał nienaturalnie i topornie. 
 
Jeśli decydujemy się na rozwiązanie jakim są kamienie w ogrodzie musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich kolorystykę, powierzchnię, a także na wytrzymałość na ścieranie oraz czynniki atmosferyczne i obciążenia. Obecnie wybierając kamień do ogrodu możemy wykorzystać go w formie naturalnej, jak też rozdrobnionej (jako kostki czy płyty). Wszystko zależy od stylu ogrodu, obecnych w nim elementów trwałych oraz upodobań właścicieli posesji. 
 
Do najpopularniejszych kamieni wykorzystywanych w ogrodzie zaliczamy: 
 
  • Granit – jest twardym i wytrzymałym budulcem, który może mieć różnorodną barwę (od czarnej, szarej, przez żółtą, aż po różową). Granit jest kamieniem wysokoodpornym na ścieranie i nasiąkanie, a jednocześnie łatwo się go obrabia. Jest często stosowany w ogrodzeniach, schodach, nawierzchniach, tarasach oraz skalniakach.
  • Piaskowiec – to łupliwy, kruchy budulec, który przy odpowiedniej wprawie można dowolnie formować. Piaskowiec jest także mało odporny na ścieranie i nasiąkanie. Do największych zalet zalicza się walory estetyczne i stosunkowo niską cenę. Często wykorzystuje się go do murowanych altan lub murków oporowych. 
  • Wapień – jego cechą charakterystyczną jest jasny kolor (biały lub szary). Kamień ten jest mało odporny na nasiąkanie czy ścieranie i zwykle wymaga impregnacji. Stosuje się go najczęściej do tworzenia ozdób, murków czy budowy ogrodzeń. 
  • Kwarcyt – to kamień, który znajduje zastosowanie w budowie ogrodzeń oraz dekoracji oczek wodnych. Może on mieć różną barwę (od szarej, szaroniebieskiej, żółto-czerwoną, brązową). Kwarcyt jest także trwały i odporny na obciążenia. 
  • Bazalt -  ma zabarwienie ciemnoszare lub prawie czarne. Bazalt to skała wytrzymała, odporna na ścieranie i warunki atmosferyczne, ale również trudna w obróbce. Dobrze sprawdza się w budowie różnych nawierzchni. 
  • Marmur – to skała o białej, szarej lub różowej barwie. Jego głównymi cechami są twardość, wytrzymałość i łatwość w obróbce. Dzięki temu często jest wykorzystywany do budowy nawierzchni, mimo tego że po deszczu jest śliski. 
  • Serpentynit – to skała o bardzo efektownym wyglądzie. Najczęściej ma zielone zabarwienie i nieregularną, chropowatą powierzchnię. Jest wytrzymały, odporny na działanie promieni UV i nasiąkanie. Obecnie znajduje zastosowanie przy wykonywaniu nawierzchni, dekoracji skarp i oczek wodnych, a także wypełnia się nim kosze i ogrodzenia gabionowe. 
 
Wszystkim zainteresowanym wykorzystaniem kamieni w ogrodzie oferujemy profesjonalne doradztwo, przygotowanie projektów ogrodów oraz wykonanie nawierzchni. Zapraszamy do kontaktu. 
 
 Rodzaje kamieni wykorzystywane w ogrodzie
 
Osoby zainteresowane naszą ofertą zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi usługami: 
 

Skontaktuj się z nami

OGRODY Barbara Wacławska
Ładna 2
35-326 Rzeszów
podkarpackie

NIP 813-331-26-07

Adres email:

tel./fax +48 17 857 57 40
tel. kom. +48 600 217 152