Wertykulacja trawnika mechaniczna  Rzeszów Wertykulacja  trawników ręczna  Rzeszów

 

WERTYKULACJA TRAWNIKAWygląd trawnika po zimie bardzo często budzi wiele naszych zastrzeżeń. Jest on podeschnięty, często z oznakami pleśni pośniegowej. Jest to efekt zalegania śniegu lub też niewłaściwego przygotowania trawnika do zimy. Czasami także w sezonie pomimo regularnego koszenia, nawożenia i podlewania, trawnik nie wygląda tak jak tego oczekujemy. Powodem może być zaleganie resztek skoszonej trawy, która ogranicza krzewienie darni oraz dopływ powietrza i składników pokarmowych do korzeni.


Zabiegiem niezbędnym na wiosnę, pomagającym doprowadzić trawnik do właściwego stanu i pozwalającym utrzymać go w dobrej kondycji przez cały sezon, jest przeprowadzenie wertykulacji. Jest to zabieg mechaniczny polegający na pionowym, kilkucentymetrowym nacięciu korzeni darni, w wyniku czemu usunięte zostają resztki starej, zaschniętej trawy tzw. filcu. Wpływa to na lepsze napowietrzenie trawnika oraz wnikanie wody i substancji odżywczych w obręb korzeni. Pomaga również w walce z mchem i chwastami występującymi w trawniku. Po zabiegu na powierzchni trawnika pozostaje warstwa filcu, który należy dokładnie wygrabić i usunąć. Na tak przygotowanej darni można dosiać trawę a wręcz wskazane jest przeprowadzenie nawożenia, gdyż nawóz szybciej dostanie się w okolice naciętych korzeni. Przy trawnikach intensywnie użytkowanych zaleca się ponowne przeprowadzenie wertykulacji pod koniec jesieni.


Wertykulację trawnika przeprowadzić możemy przy użyciu wertykulatorów elektrycznych, spalinowych lub też przy małych powierzchniach za pomocą wertykulatorów ręcznych, przypominających ostro zakończone grabie.

 

 

Jeśli są Państwo zainteresowani naszą ofertą, zachęcamy do zapoznania się z naszymi poniższymi ofertami:

 

 

 

Skontaktuj się z nami

OGRODY Barbara Wacławska
Ładna 2
35-326 Rzeszów
podkarpackie

NIP 813-331-26-07

Adres email:

tel./fax +48 17 857 57 40
tel. kom. +48 600 217 152