Zwalczanie chorób i szkodników


1. Choroby grzybowe – powodują osłabienie roślin lub ich zamieranie.


Pleśń śniegowa – grzyb atakuje wczesną wiosną po ustąpieniu pokrywy śnieżnej. Na trawniku pojawiają się okrągłe plamy o srebrzystym lub pomarańczowym zabarwieniu, rozszerzając się ogniskowo. W czasie wilgotnej pogody grzybnia rozrasta się i rośliny zamierają.


Mączniak prawdziwy – Najlepsze warunki do rozwoju mączniaka panują podczas ciepłej i suchej wiosny. Chorobę rozpoznać można po białym nalocie na liściach traw, który z czasem brunatnieje. Porażone rośliny żółkną i zasychają.


Grzyby plemnikowe – Rozwijają się w wilgotnym środowisku. Objawem jego obecności są plamy na liściach, a następnie rozpad tkanek.


Grzyby rdzawnikowe
– Rdza atakuje w okresie letnim. Do rozwoju potrzebuje żywiciela pośredniego (berberys, jaskier lub mniszek) oraz żywiciela ostatecznego (atakowana roślina trawiasta). Patogeny rdzy tworzą na liściach kreskowate skupiska zarodników. Aby zapobiec rozmnażaniu się choroby grzybowej stosujemy preparaty grzybobójcze.



2. Szkodniki trawnika – żyją w  darni, uszkadzając korzenie roślin oraz części nadziemne.


Drutowce – larwy szkodnika żerują na korzeniach w wyniku czego następuje rozluźnienie i zachwaszczenie.


Komarnica błotniarka
– muchówka żerująca na murawie powoduje żółknięcie i zasychanie traw.


Pędraki
– larwy żukowatych podgryzają korzenie traw.


Krety
– zwierzęta nie niszczą trawy, ale kopiąc korytarze uszkadzają jej korzenie oraz powodują powstawanie nierówności na trawniku.


Do zwalczania szkodników możemy zastosować metody domowe, mechaniczne lub chemiczne.



3. Chwasty – przyczyną rozwoju tych niepożądanych roślin jest zaniedbanie podczas prac przygotowawczych pod wysiew trawy lub obecność nasion chwastów w materiale siewnym.


Chwasty krótkotrwałe
– rośliny jednoroczne i dwuletnie, które po kwitnieniu rozsiewają nasiona i giną (tj. chwastnica jednostronna, czerwiec roczny, gwiazdnica pospolita, komosa biała, przymiotno kanadyjskie, rumianek pospolity, tasznik pospolity, tobołki polne, włośnica sina). Nasiona mają dużą zdolność przetrwalnikową, jednak nie wytrzymują silniejszej konkurencji roślin. Dlatego dobrze pielęgnowany trawnik może być wolny od chwastów krótkotrwałych.


Chwasty wieloletnie – bardzo kłopotliwe do zwalczania. Rozmnażają się wegetatywnie i przez nasiona. Ich eliminacja polega na ręczny usuwaniu roślin z całym systemem korzeniowym. Najbardziej niepożądane chwasty wieloletnie, to: babka lancetowata, jaskier rozłogowy, jastrzębiec kosmaczek, krwawnik pospolity, mniszek pospolity, mlecz polny, mchy, podbiał pospolity, skrzypy, stokrotka pospolita czy szczaw polny.


Do zwalczania tej grupy chwatów służą herbicydy, które możemy stosować w formie oprysku lub przez mazakowanie pojedynczych egzemplarzy. Przed opryskiem dokładnie zapoznajmy się z instrukcją stosowania herbicydu. Zabieg wykonujemy po oblocie pszczół i tylko tam, gdzie nie przebywają ludzie.
 


10. Renowacja trawników.


Podczas użytkowania trawnika często darń ulega zniszczeniu, przyczyną mogą być: ubytki darni w okresie wiosennym lub wegetacji oraz rozszerzenie darni na całej powierzchni. Trawnik odnowić możemy metodą pełnej uprawy, podsiewu lub poprzez darniowanie.

 

Zwalczanie chwastów i szkodników

Zapraszamy także do zapoznania się z naszymi pozostałymi artykułami i ofertami:

Skontaktuj się z nami

OGRODY Barbara Wacławska
Ładna 2
35-326 Rzeszów
podkarpackie

NIP 813-331-26-07

Adres email:

tel./fax +48 17 857 57 40
tel. kom. +48 600 217 152