Nadchodząca jesień to okres, który wymaga przygotowania roślin do niskich temperatur oraz okrywy śnieżnej. Czas od września do listopada jest okresem intensywnych prac ogrodniczych mających na celu prawidłowe zabezpieczenie roślin przed zimą, by w okresie wiosennym kwiaty, krzewy i drzewa weszły w fazę szybkiego wzrostu. Dlatego tak ważne jest, aby już teraz dokładniej zapoznać się z tematem, jakim jest pielęgnacja ogrodu jesienią.
Jesień jest najlepszym czasem na sadzenie nowych roślin z gołym korzeniem lub kopanych z gruntu – przed nadejściem zimy zdążą się ukorzenić, a w okresie wiosennym rozpoczną szybki wzrost. Sadząc rośliny cebulowe (tulipany, hiacynty, lilie, narcyzy, krokusy czy przebiśniegi) warto pamiętać, że najlepszą porą jest okres od września, przez październik, a kończąc w listopadzie. Z kolei narcyzy najlepiej jest posadzić już na przełomie sierpnia i września. Jesień to również idealny czas na sadzenie róż i drzew owocowych z gołym korzeniem– przy sprzyjającej temperaturze można je sadzić aż do listopada.
Wrzesień to także doskonały czas na zakładanie trawnika, kiedy to jest większa wilgotność sprzyjająca szybkiemu rozwojowi młodych siewek.
Należy pamiętać również o tym, aby wykopać cebule tych roślin, które nie mogą zimować w gruncie. Zaliczają się do nich między innymi: mieczyki, frezje, kanny czy begonie. Musimy pamiętać jedynie o tym, aby rośliny te wykopywać dopiero po nastaniu pierwszych przymrozków.
Przygotowując ogród do zimy nie można zapomnieć o podstawowym zabiegu jakim jest zabezpieczenie roślin przed zimnem, śniegiem czy wiatrem. Wszystkie te czynności wykonuje się dopiero wówczas, gdy temperatura w dzień i w nocy utrzymywać się będzie na poziomie około -5 o C. Zbyt wczesne okrycie roślin może doprowadzić do ich przegrzania, w wyniku czego otrzymamy efekt odwrotny do zamierzonego.
Zabezpieczenie roślin wrażliwych na mrozy polega na przykryciu korzeni i szyjki korzeniowej suchymi liśćmi, gałązkami drzew iglastych, korą czy trocinami. Należy pamiętać także o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć naziemną część rośliny np. za pomocą białej agrowłókniny, słomy czy igliwia.
Wczesna jesień czyli koniec sierpnia, to czas w którym nie wykonujemy już cięć pielęgnacyjnych roślin, gdyż rany już mogą nie zdążyć zdrewnieć przed nadejściem mrozów.
Przygotowanie trawnika do zimy polega na dokładnym wygrabieniu go, w celu oczyszczenia ze spadających liści i uschniętej trawy. Końcem sierpnia możemy wykonać też wertykujację, w celu usunięcia zalegającego filcu. Ostatnie koszenie trawnika powinno być uzależnione przede wszystkim od pogody, jednak najczęściej przeprowadza się je pod koniec października lub na samym początku listopada. Należy pamiętać o tym, by koszenie wykonać do wysokości około 5 cm. Ważnym zabiegiem jest również nawożenie trawnika nawozami jesiennymi czyli takimi, które posiadają niską zawartość azotu, a podwyższona potasu i fosforu. Dzięki temu trawnik lepiej przezimuje i rozpocznie wegetację w lepszej kondycji.
Jeżeli są Państwo zainteresowani ofertą jaką jest urządzanie ogrodów w Rzeszowie oraz ich pielęgnacja, zapraszamy do kontaktu. Przygotujemy Państwa ogród do zimy i zadbamy o to, by na wiosnę rośliny prezentowały się jak najlepiej.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się także z naszymi poniższymi ofertami: