Nawożenie podstawowych grup roślin

 

Podstawowym zadaniem nawożenia jest uzupełnienie deficytu składników pokarmowych w glebie i stworzenie optymalnych warunków do rozwoju roślin.

 

Zapotrzebowanie na składniki pokarmowe są różne w zależności od gatunku i wieku rośliny, np. drzewa i krzewy mają mniejsze wymagania niż rośliny zielne. Największe potrzeby wykazują najmłodsze egzemplarze. Nawożenie w tym czasie może wspomóc wzrost roślin i ich prawidłowe wykształcenie się. W następnych latach warto zwrócić uwagę na wyeksponowanie walorów dekoracyjnych np. kwitnienie.

 

Zakłócona gospodarka pokarmowa roślin może się objawiać poprzez: zmianę zabarwienia liści, nekrozy, zasychanie wierzchołków pędów, zahamowanie wzrostu czy ograniczenie kwitnienia. Jeżeli zauważymy jeden z tych objawów, a nie będzie śladu żerowania szkodnika, możemy przywrócić naturalny wygląd rośliny poprzez nawożenie.

 

Drzewa i krzewy wymagają zachowania określonych proporcji podstawowych makroelementów N:P:K – w przybliżeniu 1,0 : 0,8 : 0,6. Poszczególne gatunki lub grupy roślin mają różne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe (tj. drzewa liściaste mają większe wymagania niż drzewa iglaste; rośliny o szczególnych walorach dekoracyjnych, np. intensywnie kwitnące wymagają zwiększonych ilości potasu i fosforu – N:P:K 5 : 10 : 10).

 

W celu wyrównania niedoboru poszczególnych składników stosujemy nawozy pojedyncze (np. saletrę amonową, superfosfat czy mocznik). Jeżeli chcemy podnieść ogólną zasobność gleby zaleca się użycie nawozów wieloskładnikowych (np. Azofoska, Fructus).

 

1. Reakcja roślin na niedobór lub nadmiar najważniejszych pierwiastków

 

Nawożenie podstawowych grup roślin

 

 2. Techniki nawożenia

Nawożenie powierzchniowe – rozsiewanie nawozu na określonej powierzchni, a następnie przemieszanie z wierzchnią warstwą gleby. Stosowane w skupiskach drzew na powierzchniach niezadarnionych.

Nawożenie wgłębne –stosowane w przypadku drzew pojedynczych.

a) Wprowadzenie nawozu w formie stałej do otworów w glebie.

b) Iniekcja – nawóz w formie płynnej wprowadzany pod ciśnieniem do gleby.

Nawożenie dolistne – skuteczna metoda, wykorzystująca nawóz w postaci płynnej.

 

3. Termin nawożenia

Rośliny najlepiej nawozić w czasie wzmożonej aktywności czyli na wiosnę, kiedy temperatury nie spadają poniżej 5°C. Na glebach lekkich dawkę możemy rozłożyć na dwie części – pierwszą wczesną wiosną, drugą w czerwcu lub późna jesienią. Ważne, aby roślin nie nawozić azotem później niż w lipcu, gdyż może to przyczynić się do przedłużenia wegetacji, w wyniku czego przyrosty nie zdążą zdrewnieć i roślina może przemarznąć.

Pierwsza dawka nawozu (po posadzeniu rośliny) powinna być niewielka i wynosić około połowy zalecanej. Dopiero w następnych latach ilość nawozu można zwiększyć do przewidzianej. Orientacyjne dawki zwykle podawane są na opakowaniu nawozów. Zasilanie mineralne nawozami wieloskładnikowymi powinniśmy zakończyć do końca czerwca. 

Najlepsze efekty osiągniemy używając nawozy o spowolnionym działaniu. Stosuje się je jednorazowo, wczesną wiosną.

 

Młode drzewa oraz krzewy

Przy nawożeniu młodych drzew i krzewów starajmy się unikać nawozów mineralnych, zastępując je nawozami organicznymi. Młode drzewa, do 4 lat możemy nawozić saletrą amonową (120g/10m2). Starsze egzemplarze mają bardzo małe wymagania i nie jest konieczne ich dokarmianie.  

 

Drzewa i krzewy owocowe

Do głównych składników „diety” owocujących roślin, należą przede wszystkim azot i potas. Na początku wiosny do gleby dostarczamy około 100g/10m2 saletry amonowej, a następnie na początku lata należy powtórzyć zabieg. Potas dostarczamy roślinom tylko raz w roku, wiosną, w ilości około 100g/10m2. Roślinom owocowym bardzo często może również brakować magnezu, który dostarczamy w postaci siarczanu magnezu. 

Przed rozpoczęciem procesu dokarmiania roślin owocujących, warto jest zapoznać się z wymaganiami poszczególnych odmian. Niektóre gatunki potrzebują więcej lub mniej poszczególnych składników, dlatego jeżeli uprawiamy np. borówki, truskawki lub porzeczki, warto jest poczytać o ich indywidualnych zapotrzebowaniach i użyć odpowiedniego nawozu.

Bardzo ważne jest nawożenie drzew owocowych jesienią, po zakończeniu zbioru owoców. Gwarantuje dokładne jego rozpuszczenie i równomierne rozprowadzenie w glebie. Nawożenie jesienne należy przeprowadzić w okresie, gdy rośliny zakończą wegetację, ale zanim nastąpi przymrozek.

 

Byliny i krzewinki

Większość bylin rośnie w jednym miejscu przez wiele lat, dlatego zapewnienie dodatkowych składników pokarmowych jest bardzo istotne. Najczęściej proces nawożenia wykonujemy wiosną, kiedy rośliny budzą się do życia. Sprawdzone i skuteczne są środki o przedłużonym działaniu (np. granulat Osmocote Plus), dostępne w sklepach ogrodniczych. Nawożenie bylin najlepiej wykonać 2 razy w roku – wczesną wiosną oraz w połowie lata.

Dużą rolę w gospodarce pokarmowej odgrywają nawozy naturalne, np. obornik. Wzbogaca glebę w próchnicę oraz dostarcza wiele cennych składników mineralnych. Dobrym terminem jego zastosowania jest początek wiosny. Należy rozłożyć go na rabacie i przekopać razem z glebą.

 

Rośliny wrzosowate

Wszystkie rośliny wrzosowate wymagają kwaśnego podłoża (pH 4,5-5,5). Rośliny te najlepiej sadzić w grupach. Należy wymienić glebę na planowanej powierzchni nasadzenia na głębokości 20-30 cm. Wykopane podłoże trzeba wymieszać z kwaśnym torfem. Po posadzeniu roślin wierzchnią warstwę ziemi warto ściółkować przekompostowaną korą sosnową, trocinami drzew iglastych lub igliwiem sosnowym. Co 2 lata niezbędne  jest uzupełnienie warstwy kwaśnego torfu pomiędzy roślinami oraz warstwy ściółki.

Ze względu na specyficzne wymagania roślin wrzosowatych, oprócz specjalnie przygotowanego podłoża należy je także nawozić. Najlepiej stosować gotowe mieszkanki nawozowe (Florovit, Bioekor czy Vilmorin), zawierające właściwości zakwaszające.

 

Róże

Młodych róż (w pierwszym roku po posadzeniu) zwykle nie nawozi się wcale nawozami mineralnymi. W kolejnym roku, gdy krzewy ukorzenią się, nawożenie mineralne wykonujemy regularnie 2-3 razy w sezonie. Już od wczesnej wiosny stosujemy nawozy o dużej zawartości azotu, np. Polifoska lub Azofoska. Nawozy z azotem stosujemy jednak tylko do połowy lipca. Od sierpnia do września możemy stosować tylko nawozy jesienne, nie zawierające azotu, posiadające w swoim składzie potas i fosfor, np. superfosfat lub mączka fosforytowa. 

 

Najlepiej stosować specjalistyczne nawozy do róż, np. Biopon, Florovit, Agrecol czy Substral, gdyż zawierają komplet pierwiastków niezbędnych dla wzrostu i obfitego kwitnienia róż. Nawozy mineralne do tej grupy roślin stosujemy zwykle 3 razy w sezonie: 1 - na przełomie marca i kwietnia; 2 - po czerwcowym kwitnieniu oraz 3 - w połowie lipca. Na wiosnę warto zastosować nawóz długodziałający (np. Osmocote) gdyż zawarte w nim składniki będą uwalniać się stopniowo do gleby nawet przez 3 miesiące.

 

Granulki nawozu rozsypujemy wokół pnia rośliny (nie posypujemy nimi kwiatów ani liści), a następnie lekko przekopujemy z wierzchnią warstwą gleby i obficie podlewamy. Zawsze przestrzegamy dawek podanych przez producenta – przenawożenie róż jest równie szkodliwe dla roślin jak i niedobór pierwiastków.

 

Doskonałym nawozem organicznym dla róż jest obornik. Można go stosować w ciągu sezonu, ale tylko po uprzednim przekompostowaniu. Tak przygotowanym obornikiem podsypujemy róże, mieszając go z górną warstwą gleby. Kompost, podobnie jak obornik, to cenne źródło próchnicy, łatwo przyswajalnych składników pokarmowych niezbędnych dla roślin oraz pożytecznych mikroorganizmów. Kompost możemy także wykorzystywać do kopczykowania róż.

 

Rośliny pnące

Wiosną wokół roślin można rozłożyć kompost (około 10 kg/m2) lub zastosować mineralny nawóz wieloskładnikowy (w dawce polecanej na opakowaniu). Szczególnie ważne jest nawożenie gatunków kwitnących, np. glicynii, powojników, róż.

 

Rośliny cebulowe

Rośliny będą się dobrze rozwijały i pięknie kwitły, jeżeli wiosną na początku wegetacji zasilimy je dawką nawozu wieloskładnikowego. Natomiast od momentu wypuszczenia liści do zakwitnięcia zaleca się opryskać 2-3 razy nawozem dolistnym (np. Ekolist, Florovit). Zabieg należy zakończyć około miesiąca przed wykopaniem cebul.

 
 
 
Zainteresowanych naszą ofertą, zapraszamy do zapoznania się z naszymi poniższymi artykułami: 

 

Skontaktuj się z nami

OGRODY Barbara Wacławska
Ładna 2
35-326 Rzeszów
podkarpackie

NIP 813-331-26-07

Adres email:

tel./fax +48 17 857 57 40
tel. kom. +48 600 217 152