Pielęgnacja ogrodu zimą

Zima to okres, w którym rośliny przechodzą w fazę spoczynku i zastoju w rozwoju. Jednak każdy właściciel ogrodu powinien pamiętać, że zimowe miesiące również mogą być wypełnione pracami pielęgnacyjnymi. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu rośliny zaczną szybciej i lepiej rozwijać się na wiosnę.


Zbliżające się zimowe miesiące to okres, w którym rośliny narażone są na niską temperaturę, silny i mroźny wiatr oraz suszę. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć jak prawidłowo dbać o wszystkie rośliny w naszym ogrodzie. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak prawidłowo przygotować ogród do zimy, przeczytaj nasz artykuł „Pielęgnacja ogrodu jesienią”. Znajdują się tam wskazówki odnośnie tego, jak przygotować poszczególne typy roślin do zimy oraz jakie prace należy wykonać jesienią.


Jak wiadomo do podstawowych, zimowych obowiązków zalicza się odśnieżanie. Prószący śnieg nie zagraża roślinom, jednakże jego obfite opady mogą spowodować poważne szkody. Należy pamiętać, że metr sześcienny tak zwanego puchu śniegowego może ważyć nawet 200 kg, a mokry i topniejący śnieg jest jeszcze cięższy. Pod takim ciężarem drzewa i krzewy bardzo łatwo mogą się połamać. Dlatego też, mimo tego że drzewa okryte śnieżnym puchem wyglądają bardzo malowniczo, powinny być z niego otrzepane, zwłaszcza wtedy, gdy warstwa robi się gruba.


Odśnieżając ogród pamiętajmy również, że najlepiej jest odgarniać śnieg pod drzewa i krzewy oraz miejsca w których posadzone są byliny. Stanowi on naturalną ochronę roślin przed silnym mrozem oraz wiatrem.


Pielęgnacja ogrodów zimą. Usługi ogrodnicze Rzeszów


Kolejnym ważnym działaniem jest odpowiednie osłanianie drzewek przed zimnem i śniegiem. Mróz i ciężki śnieg mogą znacznie uszkodzić rośliny, dlatego każdy właściciel ogrodu powinien wiedzieć jak skutecznie je ochronić. Najbezpieczniejsze jest owinięcie rośliny agrowłókniną, słomą lub przykrycie ich igliwiem. Przy obfitych opadach śniegu należy pamiętać o regularnym otrzepywaniu drzew i krzewów z zalegającego na nich śniegu.


Pielęgnacja ogrodu w czasie zimy powinna również objąć systematyczne robienie porządku z opadłymi liśćmi oraz gałęziami. W grudniu, w czasie kiedy temperatura jest dodatnia należy zadbać o przycinanie pielęgnacyjne gałęzi. Dzięki temu łatwiej ukształtujemy drzewa.


Jeżeli są Państwo zainteresowani ofertą, jaką jest „pielęgnacja ogrodu Rzeszów”, zapraszamy do kontaktu. Nasza firma oferuje kompleksowe zabiegi i prace, które sprawią że każdy ogród będzie pięknie się prezentował.

 


 

Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi innymi artykułami:


 

Skontaktuj się z nami

OGRODY Barbara Wacławska
Ładna 2
35-326 Rzeszów
podkarpackie

NIP 813-331-26-07

Adres email:

tel./fax +48 17 857 57 40
tel. kom. +48 600 217 152